łąka2

Macie czasami tak, że czujecie, że nic Wam nie wychodzi? Po raz kolejny macie poczucie, że nie dacie rady, że to droga nie dla Was i ponownie rzucacie sobie kłody pod nogi? Spora cześć z nas tak ma i nierzadko winą za tę sytuację obarczamy naszą niską samoocenę.

Spoglądając na samoocenę od strony psychologicznych definicji, jest ona niczym innym jak naszą uogólnioną postawą wobec siebie. Większość z nas ma świadomość, że samoocena może być niska, wysoka, może być też niestabilna (ta jest w większym stopniu podatna na wpływ czynników zewnętrznych). Gdzieś intuicyjnie kojarzy się nam, że ludzie ludzie z wysoką samooceną mają w życiu łatwiej, że są bardziej pewni siebie i częściej osiągają sukces. Z kolei ludzie z samooceną niską mają bardziej ‚pod górkę’ i nie są predysponowani do tego, aby osiągać w życiu spektakularne efekty. Czy jednak jest to prawda? Zebrałam dla Was trochę informacji w tym temacie.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że praktycznie nie ma osób o samoocenie zdecydowanie negatywnej, zakres samooceny raczej rozciąga się od neutralnej do pozytywnej, także odpada nam możliwość zrzucania winy za nasze niepowodzenia na niską samoocenę :) Każdy rodzaj samooceny charakteryzuje się pewnym obrazem, który mamy na swój temat. Im bliżej samooceny wysokiej, tym nasz obraz siebie jest bardziej pozytywny. Im bliżej spektrum negatywnego, tym obraz siebie początkowo neutralny, później niepewny i wewnętrznie niespójny.

Wyższa samoocena koreluje z kilkoma obszarami, które bywają nieocenione jeśli myślimy o własnym biznesie. Nie oznacza to, że wyższa samoocena wywołuje te konkretne czynniki. Korelacja wskazuje na powiązanie (bez relacji przyczynowo-skutkowych) między 2 obszarami. Czyli osoby, które mają wysoką samoocenę, mają zwykle także:

 • wyższy poziom osiągnięć życiowych
 • wyższą motywację osiągnięć i wytrwałość
 • bardziej pozytywne sądy o innych ludziach
 • sprawniejsze funkcjonowanie społeczne
 • poczucie wewnętrznej kontroli zdarzeń
 • większe zadowolenia z życia
 • silniejszą potrzebę aprobaty społecznej
 • częstsze przeżywanie uczuć pozytywnych
 • rzadsze przeżywanie uczuć negatywnych
 • lepsze samopoczucie psychiczne
 • skuteczniejsze radzenie sobie ze stresem

Jak widzicie, sama samoocena to nie wszystko co stoi za naszym sukcesem, często w pakiecie z nią są inne elementy, które powodują, że cały ten zestaw predysponuje nas do tego, aby efektywniej działań w naszym biznesie. Jeśli charakteryzuje nas chociaż część z tych elementów, jest nam łatwiej. Nie oznacza to, że jeśli mamy niską samoocenę, nie damy rady. Każdy medal ma dwie strony, a praktycznie każda opcja swoje plusy i minusy :)

Z wysoką samoocena wiążą się pewne zagrożenia. Jeśli występuje ona u nas w połączeniu z samooceną niestabilną, zdarzają się nam sytuacje, w których reagujemy agresją i gniewem. W konsekwencji wciąż walczymy o to, aby nie doznać sytuacji, które mogą zaburzyć nasze postrzeganie na swój temat. Często odbieramy sobie tym samym szanse na zdobywanie nowych doświadczeń, gdyż obawiamy się o utratę swojego obrazu JA.

Samoocena kształtuje się w toku naszych życiowych doświadczeń, w toku porównań do innych osób z naszego otoczenia, wskutek sytuacji, których doświadczamy i efektów z jakimi z nich wychodzimy. Naszym największym sprzymierzeńcem jest adekwatna samoocena, gdyż ona pozwala nam działać optymalnie z wykorzystaniem naszych mocnych stron i nieunikaniem sytuacji trudnych. Podstawą jest to, abyśmy postarały się spojrzeć na siebie obiektywnie (wiem, to trudne :), bo część z nas patrzy na siebie przez różowe okulary, druga część widzi wszystko w szarych barwach). Jeśli jesteśmy świadome naszych mocnych stron, będziemy umiały się odpowiednio ukierunkować, aby je wykorzystać. Jeśli jesteśmy świadome naszych słabości, jesteśmy na początku drogi do zarządzenia nimi i zdecydowania, co z nimi zrobić.

Nasza samoocena będzie naszym sprzymierzeńcem i zdecydowanie będzie nam sprzyjać, musi tylko być adekwatna. A taki rodzaj samooceny możemy wypracować będąc świadomymi siebie. To początek drogi do sukcesu w Twoim biznesie. Bardzo ważny. Jakże często pomijany.

Jeśli ciekawi Cię tematyka dotycząca samooceny i odnajdywania się w sytuacjach społecznych, poczytaj więcej:
Psychologia i życie – P. Zimbardo
Człowiek – istota społeczna  – E. Aronson
Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka – R. Cialdini

Joanna Kamińska
Frontwoman

Reklamy