new year

Co roku robisz sobie listę postanowień noworocznych? Pewnie tak. A ile razy dałaś radę wdrożyć swoje postanowienia w życie? Jeśli masz na swoim koncie takie sukcesy, jesteś w mniejszości. Niestety większość z nas z  podchodzi do postanowień noworocznych jedynie z początkowym entuzjazmem. Motywacji i zapału wystarcza nam na czas tworzenia listy i ewentualnie na kilka noworocznych tygodni. Doskonale widać to np. na siłowniach – kiedy od stycznia mamy wyjątkowo duże obłożenie, które stopniowo maleje, aż od marca w zasadzie zupełnie znika. Tak samo jest także z innymi postanowieniami. Planujemy zmiany w życiu prywatnym, zawodowym, chcemy osiągać więcej, chcemy wprowadzać zmiany. A w konsekwencji często po kilku tygodniach jesteśmy znów w punkcie wyjścia.

Dlaczego tak się dzieje i czy możemy to zmienić?

Zazwyczaj problemem w dotrzymywaniu naszych postanowień noworocznych jest fakt, że nie przeistaczamy ich w konkretne zadania i cele, a zostawiamy je na poziomie mało realnych wyobrażeń, które chcemy osiągać. Jeśli nie skonkretyzujemy celu, nie osiągniemy sukcesu. Dlatego też, jeśli chcesz, aby tegoroczne postanowienia noworoczne były bardziej skuteczne niż dotychczasowe, podejdź do swoich postanowień bardziej projektowo. Spisz swoje marzenie, sprecyzuj je w formie celu, określ zadania do realizacji i koniecznie wyznacz sobie daty. Jeśli Twój cel jest długoterminowy, podziel go na mniejsze etapy. Dzięki temu nie będziesz czekać na sukces długo, a poszczególne etapy będą Cię motywowały do dalszych działań. Pamiętaj, że cele motywują, ale jest to motywacja krótkoterminowa, także konieczne są etapy.

Drugą trudnością jest fakt, że chcemy zmieniać zbyt wiele rzeczy na raz. Robimy całą listę rzeczy i wszystkie zaczynamy realizować od zaraz. Zbyt duże zmiany w zbyt dużej ilości obszarów naszego życia w zasadzie nie mają szans na powodzenie. Jeśli ruszymy zbyt wiele rzeczy od razu, nasze życie będzie już mało nasze, a nam ciężko będzie się dostosować. Lepiej jest działać sukcesywnie i zmieniać jeden obszar na raz.

Poza tym dobrze jest mieć świadków naszych postanowień. Dlatego też opowiedz o nich bliskim sobie osobom. Z jednej strony będą dla Ciebie wsparciem, z drugiej być może będą mogli pomóc w realizacji Twoich celów.

Dotrzymanie postanowień noworocznych nie jest niemożliwe. Trzeba się tylko przygotować. Dlatego też piszemy Ci o tym już dzisiaj, abyś mogła zwiększyć swoje szanse na realizację swoich marzeń.

Joanna Kamińska
Frontwoman

Reklamy