przy laptopie2

Kiedy nasz biznes nabiera rozpędu, kiedy myślimy o tym, że byłby już czas na zatrudnienie kogoś dodatkowo i przemienienie jednoosobowej działalności w zespół ludzi, wtedy nierzadko zaczynają się schody. Zazwyczaj podejmujemy decyzję o zatrudnieniu kogoś takiego jak my… bo wtedy będzie się nam dobrze pracowało i to największy błąd jaki możemy popełnić.

Dlaczego tak się dzieje, że szukamy drugiej siebie?

Powodów jest kilka. Po pierwsze często uważamy, że jesteśmy mistrzami świata w swoim fachu i chcemy kolejnego takiego do kompletu. Nie jest to błędne podejście, ale powinniśmy poszukać mistrza świata w innej dziedzinie, komplementarnej, która jest potrzebna dla rozwoju naszego biznesu. Jeśli poszukamy osoby, która tak samo jak my jest świetna w kontaktach z klientami, ale również podobnie do nas, nie zna się ani na księgowości, ani na promocji, ani na nowych technologiach (zakładając, że są to obszary ważne dla naszego biznesu), nasza firma nie urośnie nagle znacząco. Raczej powinnyśmy spodziewać się tego, że będzie stała w miejscu.

Po drugie – lubimy ludzi podobnych do nas. Nawet jeśli podejdziemy do procesu rekrutacji z nastawieniem, że szukamy kogoś komplementarnego, podświadomie wybieramy na spotkaniach takie osoby, które są do nas podobne. Przecież dobrze się z nimi dogadujemy, mamy identyczne spojrzenie na ważne sprawy, czujemy się dobrze w swoim towarzystwie.
I nagle niepostrzeżenie mamy drugą siebie w zespole.

Co więc robić?

  1. Zastanów się jakie masz mocne strony, jakie są Twoje obszary specjalizacji.
  2. Wypisz obszary ważne dla rozwoju Twojego biznesu.
  3. Porównaj to, co wypisałaś w punkcie 1 i 2 – obszary, które nie są zagospodarowane, wymagają wsparcia. Możesz do tego skorzystać z zewnętrznych firm, które zajmą się częścią Twoich działań (np. księgowość). Możesz także do części z nich poszukać wspólnika lub pracownika.
  4. Zastanów się jaką osobą jesteś. Jakie podejmujesz role w grupie, jakie masz nastawienie do problemów i do wyzwań. Pomyśl kogo potrzebowałabyś do pary, abyście byli dla siebie wsparciem i motorem do działania.
  5. Zastanów się z jakimi osobami dobrze się czujesz zawodowo, z kim dobrze Ci się pracuje.
  6. Wypisz wartości najważniejsze dla Ciebie i dla Twojego biznesu.
  7. Wypisz rzeczy/cechy/zachowania, które są dla Ciebie nie do przejścia, których nie będziesz w stanie zaakceptować u swojego współpracownika.

Jeśli te punkty masz za sobą, jesteś prawie gotowa. Pamiętaj, aby poszukać osoby, z którą będziesz się dobrze czuła, z którą będziecie ‘nadawać na tych samych falach’. Zwróć jednak uwagę, aby nie była Twoim powieleniem w zakresie kompetencji – powinniście się uzupełniać. Poszukaj osoby, która wypełni te Twoje luki, które są potrzebne dla rozwoju biznesu. Znajdź kogoś, kto poza tym wszystkim będzie podzielał także Twoje wartości i będzie miał podobne podejście do prowadzenia biznesu – etyki, traktowania klientów i sposobu realizacji biznesowych działań.

Z jednej strony to nie dużo, ale z drugiej, w praktyce czasami dość długo szukamy. Dlatego też ważne, aby pojawiać się w miejscach, gdzie są także inne kobiety przedsiębiorcze, poznawać się nawzajem, wymieniać kontaktami i nawiązywać relacje. Nigdy nie wiadomo kiedy będziesz szukać kogoś do zespołu, wtedy takie znajomości mogą być bardzo wartościowe. Lepiej przygotować się zawczasu, niż później szukać na siłę i popełniać błędy, które mogą nas drogo kosztować.

Asia Kamińska
Frontwoman

Reklamy